Akumulatory do kampera

Akumulatory żelowe, inwertery - Leria

Autor : Leria | Data : 20.08.2021

Miłośnicy podróżowania kamperami z pewnością zdają sobie sprawę, jak istotny jest zakup odpowiedniego akumulatora. Odpowiada on przecież za funkcjonalność całego pojazdu zarówno podczas jazdy, jak i w trakcie przystanków - za to, by móc korzystać z lodówki, cieszyć się klimatyzacją, a także, by mieć dostęp do ogólnej elektryczności. Przecież każdy chciałby podczas wypoczynku móc naładować telefon albo komputer, a nawet podłączyć zwykły czajnik elektryczny, aby przygotować wrzątek na kawę! To tylko kilka argumentów idących za tym, by dobrze dopasować akumulatory do kamperów, ale jest ich zdecydowanie więcej. Jakie jeszcze są na to uzasadnienia? O tym przekonacie się, czytając poniższy tekst – zapraszamy!

Kamper a akumulator - kilka słów wyjaśnienia

Oczywiście akumulator to nic innego jak bateria, którą jednak można ładować. Ba, jej napełnienie wzrasta podczas jazdy, za co odpowiada alternator, pozwalający na przemianę energii mechanicznej w elektryczną. Co do samej funkcji akumulatora w pojeździe kempingowym, to właśnie dzięki niemu właściciel „domu na kółkach” może mieć stały dostęp do prądu. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale to właśnie dzięki tej baterii można przygotować sobie wrzątek, oglądać telewizję, ładować telefon, uruchomić lodówkę, czy wreszcie cieszyć się ogrzewaniem, a nawet małym wentylatorkiem. No dobrze, ale jak wybrać odpowiedni model?

Dlaczego często poleca się akumulator żelowy?

Aby lepiej to zrozumieć, wspomnijmy o innych wariantach akumulatorów - nieco starszych, a tym samym... z dość niskim stopniem funkcjonalności w samych kamperach. Mowa oczywiście o klasycznym wariancie elektrolitowym inaczej nazywanym kwasowo- ołowiowym. Jest to najpopularniejsza bateria, ale czy jednocześnie najlepsza? Nie do końca, a na pewno nie, jeżeli jest mowa o kamperach. Dlaczego? Mimo niskiej ceny nie jest opłacalny, ponieważ źle znosi głębokie rozładowania, które nie należą do rzadkości podczas wojaży czterokołowym „domkiem”. Może się to wiązać z koniecznością wymiany ogniwa co sezon. Na dodatek akumulatory te wydzielają niebezpieczne dla ludzi opary, a warto dodać, że te źródła zasilania zazwyczaj montuje się w kabinach pojazdów - na przykład pod fotelem pasażera. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku akumulatorów żelowych. Żelowe konstrukcje to zmodyfikowane warianty elektrolitowe, do których dodano krzemionkę, dzięki której elektrolit występuje w postaci żelu. Ten rodzaj ogniw cechuje się możliwością aż 400 cykli pełnego rozładowania, a tym samym - zakładając, że w sezonie kamper użytkowany jest około 2 lub 3 miesiące - wydajność baterii starcza na 8 lat! Ponadto są bezpieczne, bo nie wydzielają trujących gazów oraz świetnie współpracują z wszelakimi ładowarkami, w tym z fotowoltaicznymi systemami ładowania. Dobry wybór akumulatora to jednak nie tylko sama wygoda podczas przygotowania swojego wakacyjnego obozu, ale również sama możliwość podróżowania. Przecież to właśnie akumulatory odpowiadają za pracę rozrusznika, a tym samym za uruchomienie silnika. Niedziałające ogniwa mogą spowodować zwyczajne unieruchomienie auta oraz... nie ma co ukrywać - zepsute wakacje. Gdzie zaopatrzyć się w solidne akumulatory żelowe? Sklep motoryzacyjny albo dystrybutor baterii z pewnością będzie doskonałym wyborem.

powrót do wszystkich wpisów ↵

Leria
Leria - Akumulatory żelowe,
inwertery sinusoidalne

telefon: (+48) 509 816 726
e-mail: info@leria.com.pl
projekt / wykonanie strony www graffik.com.pl
UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.