Niezależność podczas przerw w dostawach prądu - fotowoltaika i akumulatory

Akumulatory żelowe, inwertery - Leria
fotowoltaika

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez urządzeń elektrycznych. Niemalże każdy aspekt codziennego życia uzależniony jest od dostępu do prądu. Gotowanie, sprzątanie, rozrywka, praca czy nawet nauka dla większości odbywa się przy użyciu urządzeń elektrycznych. A co, jeśli nagle w sieci zabraknie prądu? Większość użytkowników miałaby ogromny problem z kontynuowaniem swoich zajęć. Pewnych osób ten problem nie dotyczy - na przykład osób mających specyficzne instalacje fotowoltaiczne podłączone do akumulatorów. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jak to działa.

Przerwy w dostawach prądu - realny problem?

W ostatnim czasie dużo się mówi o częstych przerwach w dostawie prądu. Czy czarne wizje black-outu rzeczywiście są realne? Długotrwałe przerwy w dostawie prądu są skutkiem m.in. niebezpiecznych warunków atmosferycznych, awarii sieciowych, wyłączeniu linii dystrybucyjnych i przesyłowych oraz elektrowni. Zważywszy na obecną sytuację i zawirowania na rynku węgla i gazu, pojawiający się strach i obawy są jak najbardziej uzasadnione. Zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmie się nadchodzącą zimę - okres, w którym zapotrzebowanie na energię znacznie wzrasta ze względu na niskie temperatury. Jednocześnie w tym czasie notuje się zmniejszoną wietrzność i brak słońca. Oznacza to, że możliwość pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych jest mocno ograniczona. Czy jest to powód, by panikować? Najlepszym rozwiązaniem będzie podejście do problemu racjonalnie i obserwowanie sytuacji. Warto jednak odpowiednio zabezpieczyć się na ewentualny wypadek przerwy w dostawie prądu.

Brak prądu w sieci, a fotowoltaika

Fotowoltaika to doskonały sposób na pozyskanie energii ze słońca - źródła, które nigdy się nie kończy. Z powierzchownego punktu widzenia, brak prądu w obliczu black-outu właścicielom takich instalacji nie powinien być groźny. Niestety, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W Polsce zdecydowana większość to fotowoltaika on-grid, oparta o rozwiązania prosumenckie - magazynuje ona wytworzoną energię w sieci energetycznej. Kiedy występuje przerwa w dostawie prądu, instalacja całkowicie wyłącza się ze względów bezpieczeństwa aż do ponownego powrotu napięcia w sieci zasilającej. Na szczęście istnieją jeszcze dwa rodzaje, które pozwalają magazynować energię do wykorzystania podczas black-outu - hybryda i off-grid.

Fotowoltaika off-grid nie jest podłączona do sieci - to niezależny system produkcji prądu ze słońca, który umożliwia zasilanie urządzeń, a do tego magazynuje energię w podłączonych do niej akumulatorach. Dzięki temu rozwiązaniu brak prądu w sieci nie jest w żaden sposób odczuwalny. Fotowoltaika hybrydowa natomiast jest połączeniem systemów on-grid i off-grid. Oznacza to, że jest ona podłączona do sieci, ale jednocześnie magazynuje zapasy energii w banku energii (akumulatorach). Jest to aktualnie najbezpieczniejsze rozwiązanie, zapewniające niezależność od ewentualnych awarii.

Fotowoltaika z akumulatorami - jak działa?

Fotowoltaika wytwarza energię tylko w obecności słońca. Oznacza to, że w celu zapewnienia stałego dostępu do prądu musi ona być gdzieś magazynowana. Do tego właśnie służą banki energii, czyli akumulatory, które są do niej podłączone. Podczas słonecznego dnia instalacja zasila podłączone do prądu urządzenia elektryczne, a także akumulatory, z których korzysta później, po zachodzie słońca. W ten sposób domownicy mogą cieszyć się niezależnym prądem przez cały czas. W przypadku fotowoltaiki off-grid instalacja nie produkuje nadwyżki energii. Jeśli żadne urządzenie nie jest podłączone do prądu, a akumulatory są naładowane do pełna, wtedy automatycznie zatrzymuje ona pobór energii.

Jeśli chodzi o same akumulatory, to nie mogą to być pierwsze lepsze modele, które akurat znajdują się pod ręką. Bardzo istotne jest, aby spełniały one określone kryteria. Jest to ważny aspekt, o którym muszą pamiętać wszyscy posiadacze fotowoltaiki z akumulatorami. Czym się różnią i jak działają? Wszystko na ten temat przedstawimy w następnym wpisie na naszym blogu.

Leria
Leria - Akumulatory żelowe,
inwertery sinusoidalne

telefon: (+48) 509 816 726
e-mail: info@leria.com.pl
projekt / wykonanie strony www graffik.com.pl
UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.