Niezależność podczas przerw w dostawach prądu - jaki akumulator? (cz.2)

Akumulatory żelowe, inwertery - Leria
zakładanie fotowoltaiki

W poprzednim wpisie przedstawiliśmy, jak uzyskać niezależność podczas przerw w dostawach prądu oraz na czym polega fotowoltaika off-grid i hybrydowa. Wyjaśniliśmy również, dlaczego warto ją mieć na wypadek black-outu. Dzisiaj skupimy się zatem na wyborze akumulatorów do tych instalacji - jak już wcześniej wspominaliśmy, nie każdy będzie się do niej nadawał. Czym więc charakteryzują się zasobniki energii do instalacji fotowoltaicznych? Zapraszamy do lektury naszego wpisu.

Jaki typ akumulatora może być używany do instalacji fotowoltaicznej?

Na rynku jest dość sporo modeli, które będą nadawać się do fotowoltaiki. W bankach energii wykorzystuje się akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion), litowo-polimerowe (Li-Poly) lub kwasowo-ołowiowe (FM, AGM, żelowe). Akumulator w instalacji fotowoltaicznej pracuje cyklicznie. Musi on być przyzwyczajony do ciągłej pracy - to znaczy, że jest rozładowywany i ponownie ładowany stopniowo. Ze względu na tak specyficzną pracę, najlepszym wyborem będą propozycje żelowe lub AGM. Pierwszy jest akumulatorem z elektrolitem ciekłym, w którym kwas został zagęszczony krzemionką, dzięki czemu ma konsystencję żelu. Druga propozycja - szeroko dostępna na rynku - to akumulator z elektrolitem ciekłym. Znajdujący się w nich kwas jest uwięziony pomiędzy ołowianymi płytami w matach szklanych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Podczas wyboru akumulatora do instalacji fotowoltaicznej niesamowicie ważne jest to, aby zwrócić uwagę na konkretne kryteria. Mowa tu chociażby o szybkim ładowaniu. Jest to niesamowicie ważna cecha, ponieważ panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd tylko w określonych godzinach - a konkretnie wtedy, gdy jest jasno. Z tego powodu czas ładowania jest w tym przypadku ograniczony. Inną istotną kwestią jest pojemność oraz napięcie. Wydawać by się mogło, że im większa pojemność akumulatora, tym lepiej - w końcu w ten sposób może on skumulować więcej energii. Jednak nie do końca tak jest. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór akumulatora o pojemności nie większej, niż prąd ogniw w amperach pomnożony przez 10. Warto także brać pod uwagę wielkości wyższe, niż zalecane minimalne w celu uniknięcia głębokiego rozładowania.

Przy wyborze akumulatora większość osób będzie kierować się ceną. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w droższy sprzęt jest znacznie bardziej przyszłościowa. Zakup tańszych odpowiedników będzie mógł wiązać się bowiem z krótszą żywotnością i szybszą koniecznością wymiany akumulatora na nowy.

Akumulatory solar - z myślą o fotowoltaice

Firma Haze stworzyła serię akumulatorów żelowych zaprojektowanych właśnie z myślą o instalacjach fotowoltaicznych. Oznacza to, że jest to doskonale przystosowana propozycja do specyficznych warunków pracy tego urządzenia. Wysokie i niskie temperatury, nieprzewidziane ładowanie, praca cykliczna oraz ryzyko głębokiego rozładowania - te wszystkie aspekty zostały wzięte pod uwagę podczas pracy nad akumulatorami solar. W efekcie powstał produkt, który ma bardzo wysoki dopuszczalny prąd ładowania. Potrzeba mu tylko 2,5 godziny, żeby przywrócić 100% pojemności. Nie tylko zapewnia to większą dostępność zgromadzonej energii, ale także stabilną pracę całego systemu PV. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii. nawet po doprowadzeniu do stanu głębokiego rozładowania akumulatory solar mogą powrócić do pełnej sprawności.

Ile akumulatorów jest potrzebnych, by niezależnie zasilić dom?

To, ile akumulatorów będzie rzeczywiście potrzebnych jest bardzo indywidualną kwestią. Każdy dom odnotowuje bowiem inne zużycie energii. Dużą rolę odgrywa tu wielkość posesji, liczba domowników, łączna ilość sprzętu elektronicznego i częstotliwość jego użytkowania. W każdym przypadku zapotrzebowanie na energię będzie inne. W takim razie liczba potrzebnych akumulatorów też będzie się różnić. Za przykład podaje się najczęściej przeciętną rodzinę mieszkającą w jednopiętrowym domu z rocznym zapotrzebowaniem na prąd wynoszącym ok. 3600 kWh. W tym przypadku warto zainwestować w instalację o mocy 4kW, generującą dziennie około 12kWh. Przy takich parametrach trzeba by było kupić przynajmniej 5 akumulatorów o 200Ah.

Leria
Leria - Akumulatory żelowe,
inwertery sinusoidalne

telefon: (+48) 509 816 726
e-mail: info@leria.com.pl
projekt / wykonanie strony www graffik.com.pl
UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.