Akumulatory bezobsługowe - pytania i odpowiedzi

Akumulatory żelowe, inwertery - Leria

Jak sprawdzić czy akumulator jest bezobsługowy?

Aby sprawdzić czy konkretny model akumulatora jest bezobsługowy, należy przede wszystkim zweryfikować rodzaj zastosowanego w nim elektrolitu. Ważną informacją jest w tym miejscu fakt, iż akcesoriami bezobsługowymi są wyłącznie te sprzęty, w których zastosowano elektrolit płynny. Należy zwrócić na ten parametr szczególną uwagę, ponieważ urządzenia bezobsługowe są produkowane w taki sposób, aby ich codzienna eksploatacja nie wymagała jakichkolwiek czynności ze strony użytkownika. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie wysokiego komfortu i wygody eksploatacji urządzeń.

Jak działa akumulator bezobsługowy?

Ważną informacją jest w tym miejscu fakt, iż akumulatory bezobsługowe działają na identycznej zasadzie, jak każdy inny rodzaj akumulatora. Do ich największych zalet należy wysoka wydajność pracy oraz komfort użytkowania. Oprócz tego urządzenia odznaczają się bezpieczeństwem eksploatacji. Akumulator bezobsługowy podłącza się pod źródło energii przy użyciu właściwych biegunów (dodatni do dodatniego, a ujemny do ujemnego). Istotne jest, aby sprawdzać napięcie ładowania, gdyż tego typu sprzęty są bardzo wrażliwe na zbyt szybkie ładowanie, a także na zbyt duży prąd ładowania. Parametry te powinny być możliwie najbardziej zoptymalizowane.

Jakie są typy i właściwości akumulatorów bezobsługowych?

Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów akumulatorów bezobsługowych. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o bateriach żelowych, których cechą charakterystyczną jest możliwość przeprowadzenia bardzo wielu cykli ładowania i rozładowania. Oprócz tego charakteryzują się niskim współczynnikiem samorozładowania. Mogą być stosowane w zakresie temperatur od –40 do nawet +60 stopni Celsjusza. Oprócz tego wyróżniamy również bardzo popularne akumulatory AGM, które w porównaniu z wcześniej wspomnianymi osiągają wyższe prądy rozładowania. Zaleta akumulatorów żelowych oraz AGM jest fakt, że można je ładować w dowolnym momencie (nie mają efektu pamięciowego).

Jak długo można ładować akumulator bezobsługowy?

Aby akumulator bezobsługowy mógł być naładowany w możliwie najbardziej bezpieczny i efektywny sposób, należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim ważne jest, aby zastosować odpowiednie napięcie. Baterie tego typu są wrażliwe na ładowanie przy zastosowaniu zbyt wysokiego napięcia prądu. Oznacza to, że najlepiej zdecydować się na ładowanie akumulatora nieco dłużej, jednak przy niższym napięciu. Pozwoli to na zachowanie baterii we właściwym stanie. Akumulator należy odłączyć od ładowania od razu po uzupełnieniu w nim energii. Zapobiegnie to przegraniu się baterii, co w przyszłości może zmniejszyć efektywność jej pracy. Problemu tego można uniknąć ładowarki automatyczne.

Czym różni się od obsługowego akumulator bezobsługowy?

Akumulator obsługowy od bezobsługowego różni się kilkoma kluczowymi aspektami. Pamiętać trzeba, że bateria obsługowa wymaga okresowej kontroli poziomu elektrolitu i uzupełnienia wodą destylowaną. Aby to przeprowadzić, w niektórych sytuacjach konieczne będzie wymontowanie akumulatora. Akumulatory bezobsługowe nie wymagają uzupełniania poziomu elektrolitu przez cały okres eksploatacji. Oznacza to, że nie ma potrzeby przeprowadzania tego typu czynności serwisowych.

Leria
Leria - Akumulatory żelowe,
inwertery sinusoidalne

telefon: (+48) 509 816 726
e-mail: info@leria.com.pl
projekt / wykonanie strony www graffik.com.pl
UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.