Akumulatory do zasilania awaryjnego

Akumulatory żelowe, inwertery - Leria

Wybór odpowiedniego rozwiązania stanowi klucz do bezpiecznego i bezawaryjnego użytkowania każdego urządzenia. W przypadku zasilania awaryjnego (UPS) dedykowane są nieco inne akumulatory niż te stosowane dla samochodów czy instalacji fotowoltaicznych. W tym artykule naszego bloga opowiemy więcej o tym, jak prawidłowo dobrać odpowiedni rodzaj urządzenia dla zasilania awaryjnego – zapraszamy!

Kilka słów o rodzajach akumulatorów

Najczęściej spotykanym na rynku modelem jest akumulator samochodowy, którego działanie opiera się na wyłącznie chwilowym dostarczeniu wysokiego prądu. Są to tzw. urządzenia rozruchowe, które najlepiej sprawdzają się właśnie w przypadku wszelkiego rodzaju pojazdów, jednak dostarczają zbyt mało mocy, by efektywnie funkcjonować przy dłuższym obciążeniu. Alternatywnym rodzajem baterii są te, w których wykorzystano elektrolit w postaci żelu. W przeciwieństwie do modeli samochodowych lepiej sprawdzają się w przypadku pracy cyklicznej, jednak powoduje to konieczność częstego ładowania. Ten rodzaj urządzenia sprawdza się przede wszystkim jako źródło zasilania łodzi, paneli fotowoltaicznych czy kamperach, charakteryzując się jednocześnie doskonałą odpornością na wibracje. Ostatnim rodzajem akumulatorów są te wykonane w technologii AGM. Podobnie, jak modele żelowe, zostały wyposażone w elektrolit, który zostaje zabsorbowany w separatorze stworzonej z maty szklanej. Doskonale sprawdzą się jako zasilanie awaryjne pomp CO czy mniejszych urządzeń takich jak zasilacze UPS do komputerów. Dzięki szczelnej konstrukcji są w pełni pozbawione ryzyka rozlania się płynnego elektrolitu czy jego parowania, dzięki temu zapewniają maksimum bezpieczeństwa podczas ich użytkowania.

Jak wybrać akumulator zasilania awaryjnego?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na samą pojemność, aby utrzymać działanie urządzeń przez wymaganą długość czasu. Pojemność będzie więc zależała zarówno od ilości urządzeń podłączonych do baterii, jak i ilości energii, jakiej potrzebują do sprawnego działania. Kolejną kwestią jest również środowisko pracy – w przypadku standardowego użytkowania doskonale sprawdzą się zwykłe akumulatory UPS, jednak do pracy w wymagających warunkach np. W obecności wilgoci, zmiennych temperatur czy innych warunków lepiej sprawdzą się odpowiednio dopasowane modele spełniające te wymagania. Warto jednocześnie pamiętać o maksymalnej prądzie ładowania oraz dopasowaniu go do konkretnych urządzeń. Zbyt mała bateria UPS w stosunku do potrzeb danego urządzenia możemy go szybko uszkodzić, a w najlepszym przypadku nie będzie on spełniał naszych oczekiwań pod względem wydajności. Warto zwrócić uwagę, że akumulator UPS powinien również posiadać wszystkie niezbędne normy i certyfikaty – jest to absolutna konieczność, zapewniająca maksimum bezpieczeństwa oraz wydajności podczas użytkowania. Warto pamiętać, że w przypadku zasilania awaryjnego najlepiej sprawdzą się akumulatory UPS wykonane w technologii AGM np. te z serii HZB — cieszą się one doskonałymi parametrami i są dopasowane zarówno do pracy cyklicznej, jak i buforowej.

Leria
Leria - Akumulatory żelowe,
inwertery sinusoidalne

telefon: (+48) 509 816 726
e-mail: info@leria.com.pl
projekt / wykonanie strony www graffik.com.pl
UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.