Czy akumulator żelowy to dobry wybór do wózka inwalidzkiego?

Akumulatory żelowe, inwertery - Leria
Akumulator żelowy 12V 100Ah (105

Użytkownicy wózków inwalidzkich w XXI wieku dzięki nowym technologiom stają się coraz bardziej niezależni Zarówno jeśli mowa o wyjeździe do pracy, spędzaniu czasu wolnego, czy też swobodnym przemieszczaniu się, komfort codziennego funkcjonowania zwiększa się za pomocą akumulatorowych wózków inwalidzkich. Jednak sam wózek to nie wszystko. Odpychanie się za pomocą rąk do pewnego stopnia jest wystarczające, lecz na dłuższą metę potrafi być bardzo męczące - zwłaszcza w upalne dni. Właśnie z tego względu zaczęto produkować także wózki elektryczne, aby po pierwsze odciążyć osobę od ciągłego prowadzenia wózka ręcznie, a po drugie - żeby umożliwić ludziom z niepełnosprawnością pokonywać ten sam dystans w znacznie krótszym czasie. Jednak technologia poszła dalej, czyli od klasycznych baterii, które wymagały systematycznego uzupełniania płynów po niewymagające jakiegokolwiek majsterkowania akumulatory żelowe. Czym są wcześniej wspomniane urządzenia? Jeżeli jesteście tego ciekawi, zapraszamy do artykułu, w którym przedstawimy kilka faktów ułatwiających codzienne funkcjonowanie na wózku dzięki akumulatorowi żelowemu.

Akumulatory do wózków inwalidzkich

Dzięki odporności na wstrząsy, uderzenia, a nawet przechylenia akumulator żelowy do wózka inwalidzkiego jest całkowicie bezpieczny dla osób z niepełnosprawnością. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ bateria idealnie pracuje w każdej pozycji - niezależnie od tego czy znajduje się w orientacji poziomej, czy pionowej. To właśnie z wcześniej wspomnianego względu nie ma mowy o ryzyku ewentualnego wycieku płynów, które mogłyby okazać się szkodliwe dla człowieka i środowiska. Jako że akumulatory do wózków inwalidzkich są żelowe - nie wymagają nawet najdrobniejszej ingerencji. Bezobsługowość, co warto zauważyć, jest właśnie głównym atutem, dla którego wiele osób poruszających się na wózku decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Kolejnym atutem wyróżniającym akumulator żelowy od klasycznego jest to, że są one odporne nawet na głębokie rozładowanie. Przedstawiane w tym artykule akumulatory do wózków inwalidzkich pochodzą od firmy Haze Battery obsługującej klientów na całym świecie od trzech dekad, a w Polsce od 20 lat !

W jaki sposób zmaksymalizować żywotność akumulatorów?

Niezależnie od tego czy będzie to akumulator do campera, wózka inwalidzkiego, jachtu czy jakiegokolwiek innego urządzenia - chcąc zwiększyć jego wydajność, należy o niego dbać tak samo, jak o każdą inną rzecz. Nieodpowiednie traktowanie znacząco skróci żywotność każdej baterii i narazi właściciela na koszty związane z jego serwisowaniem lub przyśpieszonym kupnem nowego. W jaki więc sposób odpowiednio ładować akumulatory do wózków inwalidzkich, aby zmaksymalizować ich czas pracy?

  • 1. Pierwszą i najważniejszą rzeczą przy odpowiednim dbaniu o akumulator jest oryginalna ładowarka z dobrze dopasowaną mocą. Stosowanie zbyt słabych lub nadto mocnych prostowników przyczyni się do znacznego spadku jakości akumulatora. Odpowiednie napięcie ładowania w przedziale 14,1-14,4V/akumulator zapewni jego odpowiednie naładowanie i optymalną żywotność.
  • 2. Akumulator żelowy nie powinien być odłączany od zasilania zanim w pełni się naładuje. Analogiczna sytuacja dotyczy pełnego naładowania. “Przeładowywanie” akumulatora również skutkuje utratą jego mocy w długoterminowej perspektywie. Ryzyko przeładowania wyeliminować można stosując ładowarkę automatyczną.
  • 3. O ile to możliwe, ładowanie powinno odbywać się najlepiej w suchym i klimatyzowanym pomieszczeniu z temperaturą wynoszącą około 20 stopni.
  • 4. Jeśli wózek przez dłuższy czas nie jest używany (powyżej pół roku), mimo wszystko akumulator żelowy do wózka inwalidzkiego powinien zostać naładowany. Pozostawienie go bez mocy również skraca żywotność. Przed planowanym odstawieniem akumulatora na dłuższy okres czasu akumulatory należy naładować, a następnie odpiąć od wszelkich kabli i odbiorników prądu.
  • 5. Należy także od czasu do czasu przetrzeć obudowę z kurzu oraz sprawdzić śruby. Jakikolwiek luz również nie jest wskazany.
  • 6. Akumulator należy ładować odpowiednio dobranym prostownikiem. Prąd ładowania oznaczany w amperach (A) nie powinien przekraczać 20% pojemności baterii przedstawianej w amperogodzinach (Ah). Przy zakładaniu uchwytów na akumulator żelowy trzeba także pamiętać, aby plus został podłączony do plusa jako pierwszy, a minus do minusa w drugiej kolejności. Pomylenie kabli i podłączenie ich w odwrotny sposób może skutkować zepsuciem całej elektryki w danym urządzeniu. Natomiast w przypadku posiadania akumulatora kwasowo-ołowiowego z ciekłym elektrolitem, natężenie prądu nie powinno przekraczać 10% jego pojemności uwzględnionej przez producenta. Z kolei przy odłączeniu kabli należy zrobić to w odwrotny sposób, czyli najpierw odłączyć przewód oznaczony minusem. Aby wyeliminować powyższe ryzyko najlepiej zastosować ładowarkę z końcówką 3 pinową, co jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w pojazdach inwalidzkich.

Wyżej wymienione wskazówki przyczynią się do zmaksymalizowania żywotności baterii, dzięki której posłuży ona niemalże dekadę. Akumulator żelowy 12 V 100Ah - o którym za chwilę - jak każdy inny, posiadać będzie zróżnicowany czas ładowania, który zależny będzie od stopnia jego rozładowania. Na długość ładowania wpływa także stopień zasiarczenia akumulatora. Niemniej wszystkie niezbędne informacje zamieszczone będą przez producenta na przykład na etykiecie baterii.

Do wózków elektrycznych stosowane są akumulatory o pojemnośći od 12Ah do 119Ah, najczęściej 45Ah, 72Ah i 86Ah.

Akumulator do wózka inwalidzkiego 12 V 45Ah

Akumulator żelowy HZY-EV12-44 (12V 45Ah) dzięki swojej mocnej, nieprzepuszczalnej konstrukcji powoduje, że korzystanie z niego staje się przyjemnością. Optymalną jednak dla niego temperaturą pracy jest około 20 - 25°C. Akumulator żelowy może funkcjonować zarówno w trybie cyklicznym, jak i buforowym. W praktyce wygląda to następująco - praca cykliczna występuje wtedy, gdy akumulator jest głównym źródłem zasilania. Po jego rozładowaniu następuje rozłączenie i ponowne ładowanie. Natomiast praca buforowa (zasilanie awaryjne) polega na stałym podłączeniu akumulatora, lecz jego moc wykorzystywana jest dopiero w przypadku zaniku napięcia głównego. Co również bardzo istotne, akumulator ten nie wymaga zmiany elektrolitu (żelu zawartego wewnątrz), a co za tym idzie, nie ulegnie on korozji. Odpowiednio zadbany akumulator żelowy HZY 12V 45Ah będzie sprawny przez wiele lat.

Prostownik do akumulatorów żelowych

Prostowniki automatyczne posiadają zabezpieczenia chroniące przed przeładowaniem akumulatora. Brak tej ochrony spowodowałoby skrócenie pracy na jednym ładowaniu poprzez przesilenie baterii. Na szczęście technologia nie próżnuje także i w tej kwestii. Nowe wersje prostowników posiadają mikroprocesory odpowiedzialne za proces ładowania. Informują także o pełnym stanie mocy, aby zapobiec wyżej wymienionej sytuacji z przesileniem akumulatora. Warto także zwrócić uwagę na to, aby prostownik do akumulatorów żelowych posiadał opcję odsiarczania. Opcja ta jest szczególnie przydatna podczas sytuacji awaryjnych, w których może dojść do skrajnego rozładowania akumulatora.

Akumulator żelowy przeznaczony do wózka inwalidzkiego jest zdecydowanie komfortowym rozwiązaniem. Zważywszy na fakt, że są one wytrzymalsze od swoich kwasowo-ołowiowych poprzedników klasyfikują się znacznie wyżej dzięki ich pracy pod każdym kątem i łatwiejszym dbaniu przez cały okres z ich korzystania.

Owszem, można zdecydować się na akumulatory kwasowo-ołowiowe jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że nie są one szczelne i nie będą pracować w każdej możliwej pozycji. Z tego więc względu może to okazać się problematyczne w sytuacjach, w których dojdzie do ich przypadkowego przewrócenia. Z kolei w kwestii prostowników należy dobrać ten, który zaleca sam producent. Natomiast w razie braku dostępu do tych informacji, warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ nieodpowiednie prostowniki nie tylko będą zbędnym wydatkiem, ale także niepotrzebnie skrócą żywotność baterii. Akumulatory żelowe w naszym sklepie są łatwe w konserwacji, a także przyjazne dla środowiska, dlatego że nie emitują szkodliwych oparów kwasu siarkowego. Użytkownik wózka może także dobrać szereg przydatnych akcesoriów, aby codzienne funkcjonowanie stało się jeszcze prostsze i bardziej komfortowe. Natomiast w celu uzyskania dodatkowych informacji związanych z przygotowaniem akumulatora do sezonu zimowego, zapraszamy po więcej informacji do poprzedniego wpisu.

Leria
Leria - Akumulatory żelowe,
inwertery sinusoidalne

telefon: (+48) 509 816 726
e-mail: info@leria.com.pl
projekt / wykonanie strony www graffik.com.pl
UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.